Міжнародний фестиваль «Шопен і його Європа» — найкрупніша в Польщі і в Європі музична імпреза, пов’язана з іменем великого польського композитора. Один з найпрестижніших європейських музичних фестивалів.

Започаткований в 2005 році як продовження Міжнародного конкурсу молодих піаністів. Ініціатор і організатор фестивалю – Інститут Фридерика Шопена, створений рішенням польського сейму 3 лютого 2001 року з метою збереження і популяризації творчої спадщини Шопена в Європі.

В організації фестивалю беруть участь також Національна Філармонія і Варшавська мерія.

Автор ідеї фестивалю, його керівник і художній директор – відомий польський музичний критик і теоретик музики, заступник директора Інституту Шопена з питань музичної освіти, записів і концертів Станіслав Лещинський.

Фестиваль проходить традиційно в другій половині серпня, торік він проходив  вдев’яте.

Особливість його полягає в тому, що виконання творів Шопена проводиться на історичних інструментах, в тому числі на тих, на котрих грав сам Шопен. Серед них роялі переважно першої половини ХІХ ст. – наприклад, Erard (1838, 1849) і Pleyel (1848, 1856).

Разом з тим на фестивалі заохочується нестандартне прочитання творів великого польського композитора, зокрема джазові версії.

На фестивалі «Шопен і його Європа» також звучить музика часів Шопена, котра виникла під його впливом, а також тих країн, музика яких вплинула на самого композитора.

Про представницький рівень фестивалю «Шопен і його Європа» свідчить те, що в ньому беруть участь найвидатніші сучасні виконавці академічної музики (напр. Марта Архерідж, Нельсон Серейра, Станіслав Бунін, Деян Лазіч і т. п.).

Квитки на фестиваль доступні за ціною, коштують від 30 до 200 злотих.

Фестиваль став об’єктом європейського культурного туризму. Польські і європейські туристичні фірми охоче включають його у програму своїх турів по Центральній Європі.

Цьогорічний 12-й Міжнародний фестиваль «Шопен і його Європа» проходитиме 15 – 31 серпня під гаслом «З землі італійської до Польщі – від Моцарта до Белліні». Він буде присвяченій впливам попередників Шопена (Моцарта, Баха, Гайдна) на його музику і впливові музики Шопена на його послідовників. У фестивалі братимуть участь такі зірки фортепіанної музики, як Марта Архерідж, Катя і Маріель Лабек, Нельсон Гернер, Тіль Фелльнер, Ян Лисецький, Джонатан Плоурайт.

Офіційна сторінка Інституту Шопена: http://pl.chopin.nifc.pl/institute/

Офіційна сторінка ХІІ Фестивалю «Шопен і його Європа»: http://pl.chopin.nifc.pl/festival/

 

Фестивалі Шопена в Україні

Музика Фридерика Шопена (1810-1849), без перебільшення, популярна в Україні не лише серед цінителів академічної музики, але й загалом серед освічених українців. Вечори музики Шопена, концерти з його творів – річ, можна сказати, звична в нашому музичному просторі. Останні два роки до цього докладається також історико-культурний комплекс «Музей-замок Радомисль».

В 2010 році відзначалася 200-та річниця з дня народження великого польського композитора. Ця річниця стала приводом для популяризації його музики по всі Україні.

В лютому 2010 року у Вінниці протягом трьох днів тривав цикл концертів «Шопеніана» за участю українських музикантів. Досить часто різноманітні шопенівські імпрези були того року організовані культурними місіями дипломатичних представництв Польщі в Україні, а також польськими громадами України. Одним із таких став, наприклад, концерт-лекторій «Шопен для друзів на Сході» в місті Стрию на Львівщині. Він був влаштований  в рамках спільного проекту польської концертної агенції «Герольд» і місцевої польської громади за підтримки Консульства Республіки Польща у Львові.

До творчого спадку Шопена залучаються і діти. В квітні 2014 року, попри складні часи революційних змін у країні, в Дніпропетровську пройшов традиційний Відкритий дитячий фестиваль української і польської музики імені Шопена. Його історія почалася з 1997 року. Фестиваль був започаткований Українським товариством Шопена. В цьому році він пройшов в сімнадцятий раз. У ньому взяли участь 45 дітей, переважно з півдня і сходу України.

До війни на Сході України в Донецьку традиційно проводився щорічний Регіональний фестиваль музики Шопена. Востаннє він проходив у травні 2013 року. Ми сподіваємося, що після звільнення Донеччини від російських окупантів ця традиція буде відновлена.

Наразі є всі підстави для нового поштовху в популяризації музики польського композитора. Його твори, особливо «Революційний» етюд (Опус 10 №12) лунали на ЄвроМайдані, в тому числі на імпровізованій сцені н вулиці Грушевського, де проходили драматичні зіткнення між силовиками режиму Януковича і українськими повстанцями. Це особливо знаменно й тим, що поляки брали активну участь у наших революційних подіях. Польські і українські прапори були разом на київському Майдані. В Польщі лікувалися наші поранені революціонери.

Черговий, уже третій фестиваль «Музика Шопена під відкритим небом», триватиме 11-12 червня 2016 року в історико-культурному комплексі «Замок-музей Радомисль». Приємно відзначити, що він проходитиме в атмосфері дедалі зростаючого порозуміння між нашими двома народами на підставі спільної історичної та культурної спадщини, а також, за висловом відомого польського історика і правника Владислава Желенського, «спільної моральної мови і однакової етичної позиції».

Організатори фестивалю «Музика Шопена під відкритим небом» упевнені, що популяризація творчої спадщини Великого Поляка – найкращий засіб прислужитися справі зближення наших двох народів.